Hypon reaktio: Kuluttajat säästävät yhä pahan päivän pelossa

”Kotitaloudet ovat lyhentäneet lainojaan kurinalaisesti ja samalla kartuttaneet säästöjään. Korkojen lasku ei ole vielä kunnolla purkautunut kulutukseksi tai investoinneiksi, vaan on kanavoitunut talletustileille huomista odottamaan. Tilille tai omaan kotiin osoitettu säästö toimii puskurina ja mahdollisena lisävakuutena seuraavaa asuntokauppaa varten, mutta asuntokaupan kasvu näkyy toistaiseksi vain varovaisena kasvuna Suomen asuntolainakannassa”, Hypon pääekonomisti Juho Keskinen kuvailee.

Talletuskanta kasvoi kesäkuussa kaikkien aikojen suurimmaksi.

Suomen Pankki julkisti uudet tiedot asuntolainojen nostoista ja koroista. Tavallisia asuntolainoja nostettiin heinäkuussa 1,15 miljardilla eurolla ja sijoitusasuntolainoja 119 miljoonalla eurolla. Asuntolainakanta laski 0,1 prosenttia vuoden takaisesta. Asuntolainakannan keskikorko oli 2,91 prosenttia ja uusien nostettujen asuntolainojen keskikorko 2,74 prosenttia.

”Taaksepäin katsottuna suomalaiset kotitaloudet ovat selvinneet korkojen nousun ja inflaation värittämistä vuosista hyvin. Velka-asteet ovat laskeneet, mikä kertoo myös pankkien luottopolitiikan kestävyydestä. Omistusasujien maksukyky on säilynyt, eikä omistusasuntolainat ole kasvattaneet velkataakkaa. Talous kääntyy selvempään kasvuun vasta, kun kotitaloudet alkavat jälleen investoida ja kuluttaa. Työttömyyskehitys luo yhä epävarmuutta, vaikka samaan aikaan keskimääräisen kuluttajan oma rahatilanne on jopa poikkeuksellisen vahvalla tolalla,” Hypon pääekonomisti Juho Keskinen arvioi.